Vai ir dzīve
bez koksnes...

būvniecībā?

Jā, ir! 
Vai varat iedomāties māju bez jumta?  
Droši vien tikai kādu konceptuālu instalāciju mākslas biennālei, nevis īstu dzīvojamo ēku? Koka sijas ir tik uzticamas, ka tās, gluži kā klusie varoņi, stutē jumtus visā pasaulē. Bez tām mājas ne tikai “skumtu”, bet, iespējams, vispār neturētos kopā. 

Gadu simtiem mājas mūsu senči būvēja no koka. Tas bija dominējošais būvniecības materiāls daudzviet pasaulē, tomēr industriālās būvniecības izaugsmes laikā, kad sāka izmantot betonu un tēraudu, koksnes loma mazinājās. 

Šobrīd vērojama atgriešanās pie koka kā ekonomiski pamatota, ekoloģiska un vienlīdz estētiski pievilcīga būvmateriāla. Būtisks faktors šajā renesansē ir klimata pārmaiņu un Zaļās vienošanās konteksts, kas pieprasa ilgtspējīgus aprites ekonomikas risinājumus arī būvniecības nozarē.  

Koksnes izmantošana ir viens no galvenajiem virzieniem, kas palīdz mazināt CO₂ jeb oglekļa pēdu, ko rada pagājušajā gadsimtā populārie būvmateriāli, piemēram, betons un tērauds. Koksnes kā biomateriāla priekšrocība ir ne tikai tās atjaunojamība, bet arī spēja uzkrāt oglekli visā ēkas ekspluatācijas laikā. Pēc dzīves cikla beigām koksnes konstrukcijas iespējams izmantot jaunu biomateriālu ražošanā. Atkal un atkal.

To saprotot, pasaules attīstītajās valstīs ir radītas tehnoloģijas, risinājumi un tiesiskais regulējums, kas dod iespēju koksni būvniecībā izmantot arvien sarežģītākās konstrukcijās. Arī Latvijai ir fantastiskas iespējas šajā jomā būt Eiropas avangardā.

Kāpēc izvēlēties būvēt māju no koka?

  • Izturība un elastība: Lai arī koksne var šķist smalka un dabīga, taču tai piemīt izcils spēks un elastība. Pareizi apstrādāta, tā kalpo gadu desmitiem un pat simtiem. Turklāt tā ir efektīvs siltumizolācijas materiāls. Jumts, sienas, grīdas – koksne var paveikt visu! 
  • Ilgtspējīgi: Salīdzinājumā ar betonu un tēraudu, koksnes pārstrāde patērē daudz mazāk enerģijas, un tā ir CO₂ neitrāla – koks augšanas laikā piesaista ogļskābo gāzi, kas oglekļa veidā paliek tajā ieslēgta visā koka konstrukciju kalpošanas laikā. 
  • Estētika: Koka sijas un sienas piešķir telpām unikālu siltumu un raksturu. Mūsdienās arhitekti aizvien biežāk izmanto koksni, lai radītu vidi, kurā apvienojas funkcionalitāte un mājīgums. 
  • Inovatīvas iespējas: Koksne ir progresīva! Tādi materiāli kā, piemēram, CLT (cross-laminated timber – krusteniski līmēti koka paneļi) dod iespēju veidot augstas un stabilas daudzstāvu ēkas, kas ir ne tikai skaistas, bet arī ilgtspējīgas un energoefektīvas. Vai zinājāt, ka pasaulē tiek būvētas pat 20+ stāvu augstas koka ēkas? 

Par kampaņu

Naftai – nē, koksnei – jā!

Šis ir mūsu vēstījums  – Latvijai, Eiropai, pasaulei! Tā ir mūsu iespēja un atbildība nākamo paaudžu priekšā.